

| Parameter | Value |
|---|---|
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 80 V |
| Max Collector Current | 500 mA |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 80 V |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Gain Bandwidth Product | 50 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 250 mV |
| Packaging | Reel |
| Transistor Type | PNP |
| Max Cutoff Collector Current | 500 nA |
Stock: 11
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12484
Ext.Price$0.12484
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12484 | $0.12484 |
| 10 | $0.07694 | $0.76940 |
| 50 | $0.06049 | $3.02450 |
| 100 | $0.04755 | $4.75500 |
| 500 | $0.03469 | $17.34500 |
| 1000 | $0.03051 | $30.51000 |
| 3000 | $0.02658 | $79.74000 |
| 5000 | $0.02316 | $115.80000 |
| 10000 | $0.01709 | $170.90000 |
