

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | PNP |
| Output Current | 1.4 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 hours ago) |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Max Collector Current | 100 mA |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 300 V |
| Gain Bandwidth Product | 50 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 300 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 500 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 6 hours ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 250 nA |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 2571
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07450
Ext.Price$0.07450
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07450 | $0.07450 |
| 10 | $0.03725 | $0.37250 |
| 50 | $0.03366 | $1.68300 |
| 100 | $0.03042 | $3.04200 |
| 500 | $0.02749 | $13.74500 |
| 1000 | $0.02484 | $24.84000 |
| 3000 | $0.02244 | $67.32000 |
| 5000 | $0.02071 | $103.55000 |
| 10000 | $0.01911 | $191.10000 |
