

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 hours ago) |
| Max Power Dissipation | 490 mW |
| Power Dissipation | 8.33 W |
| Number of Channels | 2 |
| Input capacitance | 660 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 4 A |
| Rds On Max | 40 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 40 ns |
| Turn-Off Delay Time | 4 ns |
| Element Configuration | Dual |
| Fall Time | 16 ns |
| Rise Time | 15 ns |
| Gate Charge | 14.4 nC |
| Drain to Source Resistance | 30 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 650 mV |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 6 hours ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 650 mV |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
