
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 600 µm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 2 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 hours ago) |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 330 mW |
| Ambient Temperature Range High | 150 °C |
| Number of Channels | 2 |
| Input capacitance | 83 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 550 mA |
| Rds On Max | 380 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20 V |
| Element Configuration | Dual |
| Fall Time | 72 ns |
| Rise Time | 30 ns |
| Gate Charge | 680 pC, 1.14 nC |
| Drain to Source Resistance | 670 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 8 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -20 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 4 hours ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 500 mV, 1.3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel, P-Channel |
Stock: 2311
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33770
Ext.Price$0.33770
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33770 | $0.33770 |
| 10 | $0.20775 | $2.07750 |
| 50 | $0.16699 | $8.34950 |
| 100 | $0.13423 | $13.42300 |
| 500 | $0.09917 | $49.58500 |
| 1000 | $0.08806 | $88.06000 |
| 3000 | $0.07557 | $226.71000 |
| 5000 | $0.06485 | $324.25000 |
| 10000 | $0.05566 | $556.60000 |
