
| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 1.14 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 800 mV |
| Continuous Drain Current (ID) | 550 mA |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 670 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -8 V, 8 V |
| Power Dissipation | 1.09 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Number of Channels | 2 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Input capacitance | 87 pF |
Stock: 2669
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30641
Ext.Price$0.30641
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30641 | $0.30641 |
| 10 | $0.18710 | $1.87100 |
| 50 | $0.14906 | $7.45300 |
| 100 | $0.11876 | $11.87600 |
| 500 | $0.08901 | $44.50500 |
| 1000 | $0.07941 | $79.41000 |
| 3000 | $0.06449 | $193.47000 |
