
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 22 nF |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 13 mm |
| Length | 18.5 mm |
| Width | 7.3 mm |
| Termination | PC Pins, Radial |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 500 V |
| Dissipation Factor | 1.3 % |
| Height | 13 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 500 V |
| Depth | 7.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 15.2 mm |
| Voltage | 1 kV |
| Dielectric Material | Paper |
| Lead/Base Style | Straight |
| Schedule B | 8532250020 |
| Dielectric | Paper |
Stock: 400
Distributors
pcbx
Unit Price$1.00113
Ext.Price$1.00113
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.00113 | $1.00113 |
| 10 | $0.53177 | $5.31770 |
| 25 | $0.49477 | $12.36925 |
| 50 | $0.46035 | $23.01750 |
| 100 | $0.42832 | $42.83200 |
| 300 | $0.41406 | $124.21800 |
| 500 | $0.40028 | $200.14000 |
| 1000 | $0.38696 | $386.96000 |
| 3000 | $0.37408 | $1122.24000 |
| 5000 | $0.36163 | $1808.15000 |
