
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 nF |
| Packaging | Bulk |
| Insulation Resistance | |
| Dielectric Material | |
| Lead Length | |
| Mounting Style | |
| operating temperature | |
| pin count | |
| rohs status | |
| size height | |
| voltage rating dc | |
| capacitance tolerance | |
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 10.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Lead Pitch | 15.2 mm |
| Dielectric | Paper |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Number of Pins | 2 |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
Stock: 6940
Distributors
pcbx
Unit Price$0.85750
Ext.Price$0.85750
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.85750 | $0.85750 |
| 10 | $0.44542 | $4.45420 |
| 25 | $0.42261 | $10.56525 |
| 50 | $0.40097 | $20.04850 |
| 100 | $0.38044 | $38.04400 |
| 300 | $0.35889 | $107.66700 |
| 500 | $0.33855 | $169.27500 |
| 1000 | $0.33000 | $330.00000 |
| 3000 | $0.31333 | $939.99000 |
| 5000 | $0.29751 | $1487.55000 |
| 10000 | $0.29410 | $2941.00000 |
