
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.5 nF |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 8.21 mm |
| Length | 13.4874 mm |
| Width | 4.1 mm |
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 115 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Height | 8.2 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 10.2108 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 900.012311 mg |
| Dielectric Material | Paper |
| Lead/Base Style | Straight |
| Schedule B | 8532250020 |
| Dielectric | Paper |
Stock: 2015
Distributors
pcbx
Unit Price$0.80706
Ext.Price$0.80706
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.80706 | $0.80706 |
| 10 | $0.41635 | $4.16350 |
| 25 | $0.37888 | $9.47200 |
| 50 | $0.34478 | $17.23900 |
| 100 | $0.31376 | $31.37600 |
| 300 | $0.30289 | $90.86700 |
| 500 | $0.29239 | $146.19500 |
| 1000 | $0.27700 | $277.00000 |
| 3000 | $0.27643 | $829.29000 |
| 5000 | $0.27586 | $1379.30000 |
| 10000 | $0.27529 | $2752.90000 |
