
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 68 nF |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 16.51 mm |
| Length | 24 mm |
| Width | 11.303 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 115 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Dissipation Factor | 1.3 % |
| Height | 16.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 11.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 20.3 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 7 g |
| Dielectric Material | Paper |
| Lead/Base Style | Straight |
| Dielectric | Paper |
| Number of Pins | 2 |
Stock: 5335
Distributors
pcbx
Unit Price$1.69618
Ext.Price$1.69618
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.69618 | $1.69618 |
| 10 | $0.96350 | $9.63500 |
| 25 | $0.93774 | $23.44350 |
| 50 | $0.91267 | $45.63350 |
| 100 | $0.88827 | $88.82700 |
| 300 | $0.85128 | $255.38400 |
| 500 | $0.81583 | $407.91500 |
| 1000 | $0.78186 | $781.86000 |
| 3000 | $0.74930 | $2247.90000 |
| 5000 | $0.71810 | $3590.50000 |
| 10000 | $0.68822 | $6882.20000 |
