
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 500 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 50 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 240 A |
| Reverse Current | 1 mA |
Stock: 881
Distributors
pcbx
Unit Price$0.60700
Ext.Price$0.60700
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.60700 | $0.60700 |
| 10 | $0.37617 | $3.76170 |
| 25 | $0.32230 | $8.05750 |
| 50 | $0.27614 | $13.80700 |
| 100 | $0.24366 | $24.36600 |
| 300 | $0.21254 | $63.76200 |
| 500 | $0.18539 | $92.69500 |
| 1000 | $0.16171 | $161.71000 |
| 3000 | $0.14106 | $423.18000 |
