
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 550 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 60 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 60 A |
| Reverse Current | 140 nA |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$1.32518
Ext.Price$1.32518
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.32518 | $1.32518 |
| 10 | $1.16314 | $11.63140 |
| 25 | $1.11080 | $27.77000 |
| 50 | $1.06081 | $53.04050 |
| 100 | $1.01307 | $101.30700 |
| 300 | $0.98826 | $296.47800 |
| 500 | $0.96408 | $482.04000 |
| 1000 | $0.93964 | $939.64000 |
