
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 620 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 60 V |
| Element Configuration | Dual Anode Common Cathode |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 150 A |
| Reverse Current | 1.8 µA |
Stock: 62
Distributors
pcbx
Unit Price$1.11437
Ext.Price$1.11437
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.11437 | $1.11437 |
| 10 | $0.93264 | $9.32640 |
| 25 | $0.85777 | $21.44425 |
| 50 | $0.78891 | $39.44550 |
| 100 | $0.72556 | $72.55600 |
| 300 | $0.69953 | $209.85900 |
| 500 | $0.67444 | $337.22000 |
| 1000 | $0.65184 | $651.84000 |
