
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 10 A |
| Forward Voltage | 560 mV |
| Reverse Recovery Time | 16 ns |
| Average Rectified Current | 10 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 60 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 60 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 210 A |
| Reverse Current | 700 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 3381
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51980
Ext.Price$0.51980
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51980 | $0.51980 |
| 10 | $0.34283 | $3.42830 |
| 25 | $0.32856 | $8.21400 |
| 50 | $0.31489 | $15.74450 |
| 100 | $0.30179 | $30.17900 |
| 300 | $0.26588 | $79.76400 |
| 500 | $0.23425 | $117.12500 |
| 1000 | $0.19407 | $194.07000 |
| 3000 | $0.17567 | $527.01000 |
| 5000 | $0.15902 | $795.10000 |
| 10000 | $0.15560 | $1556.00000 |
