PMEG100V060ELPDAZ
Manufacturer:
Nexperia
Mfr.Part #:
PMEG100V060ELPDAZ
Datasheet:
Description:
Schottky Diodes CFP15-3 SMD/SMT Single Forward Current:6 A Forward Voltage:840 mV Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm):100 V Max Forward Surge Current (Ifsm):130 A
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Forward Current6 A
Forward Voltage840 mV
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)100 V
Element ConfigurationSingle
Forward Surge Current (Ifsm)130 A