
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 8 A |
| Forward Voltage | 770 mV |
| Reverse Recovery Time | 10 ns |
| Average Rectified Current | 8 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 100 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Element Configuration | Single Dual Anode |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 160 A |
| Reverse Current | 140 nA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$13.41533
Ext.Price$13.41533
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $13.41533 | $13.41533 |
| 10 | $12.83222 | $128.32220 |
| 25 | $12.21000 | $305.25000 |
| 50 | $11.61795 | $580.89750 |
| 100 | $11.05461 | $1105.46100 |
