
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 50 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Schottky Diodes & Rectifiers |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 460 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 830 mW |
| Average Rectified Current | 2 A |
| Max Reverse Leakage Current | 3 mA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 10 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 9 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 9 A |
| Reverse Voltage | 10 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 9 A |
| Reverse Current | 3 mA |
| Schedule B | 8541100080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
Stock: 37
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16282
Ext.Price$0.16282
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16282 | $0.16282 |
| 10 | $0.14803 | $1.48030 |
| 50 | $0.13459 | $6.72950 |
| 100 | $0.12221 | $12.22100 |
| 500 | $0.11097 | $55.48500 |
| 1000 | $0.10716 | $107.16000 |
| 3000 | $0.10349 | $310.47000 |
| 5000 | $0.09918 | $495.90000 |
