PMEG120G20ELRX
Mfr.Part #:
PMEG120G20ELRX
Datasheet:
Description:
Rectifier Diodes SOD-123W-2 SMD/SMT Fast Recovery Rectifiers Single Forward Current:2.8 A Forward Voltage:770 mV Reverse Voltage:120 V
ParameterValue
Capacitance75 pF
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
TypeFast Recovery Rectifiers
Forward Current2.8 A
Forward Voltage770 mV
Element ConfigurationSingle
Reverse Voltage120 V