
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 75 pF |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Forward Current | 2.8 A |
| Forward Voltage | 770 mV |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Voltage | 120 V |
| Reverse Current | 300 pA |
| Recovery Time | 11 ns |
Stock: 9
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40838
Ext.Price$0.40838
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40838 | $0.40838 |
| 10 | $0.38813 | $3.88130 |
| 25 | $0.36888 | $9.22200 |
| 50 | $0.35059 | $17.52950 |
| 100 | $0.32948 | $32.94800 |
| 300 | $0.30964 | $92.89200 |
| 500 | $0.29100 | $145.50000 |
| 1000 | $0.28544 | $285.44000 |
| 3000 | $0.27999 | $839.97000 |
| 5000 | $0.27156 | $1357.80000 |
