

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 80 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Schottky Diodes |
| Output Current | 1.4 A |
| Forward Current | 500 mA |
| Forward Voltage | 390 mV |
| Max Power Dissipation | 420 mW |
| Average Rectified Current | 500 mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 20 V |
| Max Reverse Leakage Current | 200 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 20 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 10 A |
| Reverse Voltage | 20 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 10 A |
| Reverse Current | 200 µA |
| Schedule B | 8541100070 |
Stock: 284
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10963
Ext.Price$0.10963
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10963 | $0.10963 |
| 10 | $0.09967 | $0.99670 |
| 50 | $0.09062 | $4.53100 |
| 100 | $0.08227 | $8.22700 |
| 500 | $0.07469 | $37.34500 |
| 1000 | $0.07214 | $72.14000 |
| 3000 | $0.06968 | $209.04000 |
| 5000 | $0.06674 | $333.70000 |
