
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 55 pF |
| Length | 3 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 4.535924 g |
| Type | Schottky |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 430 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Ambient Temperature Range High | 150 °C |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Leakage Current | 200 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 20 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 9 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 9 A |
| Reverse Voltage | 20 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 9 A |
| Reverse Current | 50 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
Stock: 4765
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32573
Ext.Price$0.32573
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32573 | $0.32573 |
| 10 | $0.20091 | $2.00910 |
| 50 | $0.14534 | $7.26700 |
| 100 | $0.12653 | $12.65300 |
| 500 | $0.10709 | $53.54500 |
| 1000 | $0.09063 | $90.63000 |
| 3000 | $0.07259 | $217.77000 |
| 5000 | $0.06574 | $328.70000 |
