
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 25 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Schottky Diodes & Rectifiers |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 550 mV |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Voltage | 20 V |
| Reverse Current | 50 µA |
| Recovery Time | 500 ns |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 5 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 20 V |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26246
Ext.Price$0.26246
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26246 | $0.26246 |
| 10 | $0.16671 | $1.66710 |
| 50 | $0.11370 | $5.68500 |
| 100 | $0.09917 | $9.91700 |
| 500 | $0.08338 | $41.69000 |
| 1000 | $0.07010 | $70.10000 |
| 3000 | $0.05849 | $175.47000 |
| 5000 | $0.04881 | $244.05000 |
| 10000 | $0.04881 | $488.10000 |
