
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 550 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 20 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 5 A |
| Reverse Current | 50 µA |
Stock: 6163
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25648
Ext.Price$0.25648
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25648 | $0.25648 |
| 10 | $0.15646 | $1.56460 |
| 50 | $0.12410 | $6.20500 |
| 100 | $0.09843 | $9.84300 |
| 500 | $0.07334 | $36.67000 |
| 1000 | $0.06522 | $65.22000 |
| 3000 | $0.05489 | $164.67000 |
