
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Schottky Diodes |
| Output Current | 1.4 A |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 500 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 375 mW |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Leakage Current | 200 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 20 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 9 A |
| Reverse Voltage | 20 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 9 A |
| Reverse Current | 200 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
Stock: 188
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09475
Ext.Price$0.09475
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09475 | $0.09475 |
| 10 | $0.09378 | $0.93780 |
| 50 | $0.09283 | $4.64150 |
| 100 | $0.09200 | $9.20000 |
| 500 | $0.09118 | $45.59000 |
