

| Parameter | Value |
|---|---|
| Element Configuration | Single |
| Packaging | Reel |
| Forward Current | 1.4 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| RoHS | Compliant |
| Reverse Current | 250 µA |
| Forward Voltage | 415 mV |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 5 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 20 V |
Stock: 1688
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28127
Ext.Price$0.28127
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28127 | $0.28127 |
| 10 | $0.17184 | $1.71840 |
| 50 | $0.12311 | $6.15550 |
| 100 | $0.10772 | $10.77200 |
| 500 | $0.10772 | $53.86000 |
| 1000 | $0.10772 | $107.72000 |
| 3000 | $0.10772 | $323.16000 |
| 5000 | $0.10772 | $538.60000 |
