

| Parameter | Value |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Forward Current | 1.5 A |
| Forward Voltage | 660 mV |
| Recovery Time | 500 ns |
| Reverse Voltage | 20 V |
| Capacitance | 50 pF |
| Type | Schottky Diodes & Rectifiers |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Current | 70 µA |
Stock: 1261
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23756
Ext.Price$0.23756
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23756 | $0.23756 |
| 10 | $0.14579 | $1.45790 |
| 50 | $0.11556 | $5.77800 |
| 100 | $0.09160 | $9.16000 |
| 500 | $0.06810 | $34.05000 |
| 1000 | $0.06049 | $60.49000 |
| 3000 | $0.05081 | $152.43000 |
