
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 70 pF |
| Length | 1.8 mm |
| Width | 1.35 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.05 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Non-Compliant |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 525 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Average Rectified Current | 2 A |
| Max Reverse Leakage Current | 200 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 20 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 9 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 9 A |
| Reverse Voltage | 20 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 9 A |
| Reverse Current | 200 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
Stock: 303
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36960
Ext.Price$0.36960
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36960 | $0.36960 |
| 10 | $0.34352 | $3.43520 |
| 25 | $0.31928 | $7.98200 |
| 50 | $0.29674 | $14.83700 |
| 100 | $0.27219 | $27.21900 |
| 300 | $0.24967 | $74.90100 |
| 500 | $0.22902 | $114.51000 |
| 1000 | $0.21916 | $219.16000 |
| 3000 | $0.20972 | $629.16000 |
| 5000 | $0.19914 | $995.70000 |
