
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 420 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Reverse Recovery Time | 55 ns |
| Average Rectified Current | 2 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 20 V |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Max Surge Current | 9 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 9 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 9 A |
| Reverse Current | 1 mA |
| Recovery Time | 55 ns |
| Schedule B | 8541100080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
Stock: 517
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53177
Ext.Price$0.53177
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53177 | $0.53177 |
| 10 | $0.32915 | $3.29150 |
| 50 | $0.24023 | $12.01150 |
| 100 | $0.21117 | $21.11700 |
| 500 | $0.18226 | $91.13000 |
| 1000 | $0.15730 | $157.30000 |
| 3000 | $0.12567 | $377.01000 |
| 5000 | $0.11285 | $564.25000 |
