
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 385 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 20 V |
| Element Configuration | Dual Anode Common Cathode |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 9 A |
| Reverse Current | 1 mA |
Stock: 9146
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30692
Ext.Price$0.30692
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30692 | $0.30692 |
| 10 | $0.23853 | $2.38530 |
| 50 | $0.20596 | $10.29800 |
| 100 | $0.17783 | $17.78300 |
| 500 | $0.11798 | $58.99000 |
| 1000 | $0.10857 | $108.57000 |
| 3000 | $0.08446 | $253.38000 |
| 5000 | $0.08097 | $404.85000 |
| 10000 | $0.07763 | $776.30000 |
