

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 18 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Schottky Diodes |
| Output Current | 1.4 A |
| Forward Current | 200 mA |
| Forward Voltage | 480 mV |
| Reverse Recovery Time | 5 ns |
| Average Rectified Current | 200 mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 30 V |
| Max Reverse Leakage Current | 40 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 2.75 A |
| Reverse Voltage | 30 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 2.75 A |
| Reverse Current | 40 µA |
| Recovery Time | 5 ns |
| Schedule B | 8541100070 |
Stock: 1522
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18809
Ext.Price$0.18809
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18809 | $0.18809 |
| 10 | $0.12739 | $1.27390 |
| 50 | $0.11143 | $5.57150 |
| 100 | $0.09746 | $9.74600 |
| 500 | $0.07259 | $36.29500 |
| 1000 | $0.05566 | $55.66000 |
| 3000 | $0.03694 | $110.82000 |
| 5000 | $0.03189 | $159.45000 |
