
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.35 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 6.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Forward Current | 200 mA |
| Forward Voltage | 480 mV |
| Average Rectified Current | 200 mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 30 V |
| Max Reverse Leakage Current | 30 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Max Surge Current | 2.5 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 200 mA |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 2.5 A |
| Reverse Current | 30 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Schottky Diodes |
| Element Configuration | Dual |
| Reverse Voltage | 30 V |
Stock: 356996
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23767
Ext.Price$0.23767
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23767 | $0.23767 |
| 10 | $0.15987 | $1.59870 |
| 50 | $0.14271 | $7.13550 |
| 100 | $0.12739 | $12.73900 |
| 500 | $0.09575 | $47.87500 |
| 1000 | $0.08550 | $85.50000 |
| 3000 | $0.05010 | $150.30000 |
