PMEG3005EGWX
Mfr.Part #:
PMEG3005EGWX
Datasheet:
Description:
Schottky Diodes SOD-123-2 SMD/SMT Single Forward Current:500 mA Forward Voltage:380 mV Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm):30 V Max Forward Surge Current (Ifsm):10 A
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingBulk
RoHSCompliant
Forward Current500 mA
Forward Voltage380 mV
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)30 V
Element ConfigurationSingle
Forward Surge Current (Ifsm)10 A