

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| Forward Current | 500 mA |
| Forward Voltage | 430 mV |
| Average Rectified Current | 500 mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 30 V |
| Max Reverse Leakage Current | 30 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 10 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 10 A |
| Reverse Current | 150 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Schottky Diodes |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 10 A |
| Reverse Voltage | 30 V |
| Capacitance | 70 pF |
Stock: 9450
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13166
Ext.Price$0.13166
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13166 | $0.13166 |
| 10 | $0.07883 | $0.78830 |
| 50 | $0.06844 | $3.42200 |
| 100 | $0.05942 | $5.94200 |
| 500 | $0.05258 | $26.29000 |
| 1000 | $0.04634 | $46.34000 |
| 3000 | $0.03001 | $90.03000 |
| 5000 | $0.02843 | $142.15000 |
| 10000 | $0.02693 | $269.30000 |
