

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 70 pF |
| Length | 6.35 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 6.35 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Non-Compliant |
| Voltage | 30 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 453.59237 mg |
| Type | Schottky |
| Current | 5 A |
| Forward Current | 500 mA |
| Forward Voltage | 430 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Average Rectified Current | 500 mA |
| Max Reverse Leakage Current | 150 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 10 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 10 A |
| Reverse Voltage | 30 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 10 A |
| Reverse Current | 150 µA |
| Schedule B | 8541100070 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11155
Ext.Price$0.11155
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11155 | $0.11155 |
| 10 | $0.09974 | $0.99740 |
| 50 | $0.08918 | $4.45900 |
| 100 | $0.07925 | $7.92500 |
| 500 | $0.07042 | $35.21000 |
| 1000 | $0.06609 | $66.09000 |
| 3000 | $0.06203 | $186.09000 |
| 5000 | $0.05860 | $293.00000 |
