

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 110 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Schottky Diodes |
| Output Current | 1.4 A |
| Forward Current | 500 mA |
| Forward Voltage | 500 mV |
| Average Rectified Current | 500 mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 30 V |
| Max Reverse Leakage Current | 500 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 3 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 3 A |
| Reverse Voltage | 30 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 3 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Schedule B | 8541100070 |
Stock: 51
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23169
Ext.Price$0.23169
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23169 | $0.23169 |
| 10 | $0.15389 | $1.53890 |
| 50 | $0.09832 | $4.91600 |
| 100 | $0.09746 | $9.74600 |
| 500 | $0.09041 | $45.20500 |
| 1000 | $0.08387 | $83.87000 |
| 3000 | $0.05927 | $177.81000 |
| 5000 | $0.04189 | $209.45000 |
| 10000 | $0.04189 | $418.90000 |
