
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 500 mA |
| Forward Voltage | 500 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Reverse Recovery Time | 6 ns |
| Average Rectified Current | 500 mA |
| Max Reverse Leakage Current | 200 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 3 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 3 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 3 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Recovery Time | 6 ns |
| Schedule B | 8541100070 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
