


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 405 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Current | 50 µA |
Stock: 1248
Distributors
pcbx
Unit Price$0.34454
Ext.Price$0.34454
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.34454 | $0.34454 |
| 10 | $0.21373 | $2.13730 |
| 50 | $0.15560 | $7.78000 |
| 100 | $0.13593 | $13.59300 |
| 500 | $0.13337 | $66.68500 |
| 1000 | $0.09575 | $95.75000 |
| 3000 | $0.07387 | $221.61000 |
| 5000 | $0.06763 | $338.15000 |
