
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 170 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 450 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 570 mW |
| Ambient Temperature Range High | 150 °C |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Leakage Current | 50 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 50 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Voltage | 30 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 15 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15274
Ext.Price$0.15274
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15274 | $0.15274 |
| 10 | $0.15168 | $1.51680 |
| 50 | $0.15062 | $7.53100 |
| 100 | $0.14990 | $14.99000 |
| 500 | $0.14919 | $74.59500 |
