
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 560 mV |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 30 V |
| Max Reverse Leakage Current | 150 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 9 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 9 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 9 A |
| Reverse Current | 150 µA |
Stock: 142
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10601
Ext.Price$0.10601
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10601 | $0.10601 |
| 10 | $0.06386 | $0.63860 |
| 50 | $0.05962 | $2.98100 |
| 100 | $0.05566 | $5.56600 |
| 500 | $0.04942 | $24.71000 |
| 1000 | $0.04822 | $48.22000 |
| 3000 | $0.03129 | $93.87000 |
| 5000 | $0.02625 | $131.25000 |
