
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 170 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Schottky Diodes & Rectifiers |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 320 mV |
| Lifecycle Status | Active |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | -55.0 °C to 150 °C |
| rohs status | Compliant |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Voltage | 30 V |
| Reverse Current | 1.5 mA |
| Recovery Time | 500 ns |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
Stock: 15394
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29410
Ext.Price$0.29410
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29410 | $0.29410 |
| 10 | $0.20347 | $2.03470 |
| 50 | $0.12910 | $6.45500 |
| 100 | $0.11541 | $11.54100 |
| 500 | $0.09615 | $48.07500 |
| 1000 | $0.08011 | $80.11000 |
| 3000 | $0.06574 | $197.22000 |
