
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 440 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Reverse Recovery Time | 50 ns |
| Average Rectified Current | 2 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Max Surge Current | 9 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 9 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 9 A |
| Reverse Current | 2 mA |
| Recovery Time | 55 ns |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
Stock: 46
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51206
Ext.Price$0.51206
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51206 | $0.51206 |
| 10 | $0.50141 | $5.01410 |
| 25 | $0.49906 | $12.47650 |
| 50 | $0.49673 | $24.83650 |
| 100 | $0.49441 | $49.44100 |
