

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 72 pF |
| Length | 1.8 mm |
| Width | 1.35 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 4.535924 g |
| Type | Schottky |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 510 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Average Rectified Current | 2 A |
| Max Reverse Leakage Current | 1 mA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 9 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 9 A |
| Reverse Voltage | 30 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 9 A |
| Reverse Current | 400 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
