
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 360 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Power Dissipation | 625 mW |
| Average Rectified Current | 2 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 50 A |
| Reverse Voltage | 30 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 1 mA |
| Schedule B | 8541100080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 17 A |
Stock: 725
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33171
Ext.Price$0.33171
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33171 | $0.33171 |
| 10 | $0.20433 | $2.04330 |
| 50 | $0.18552 | $9.27600 |
| 100 | $0.12995 | $12.99500 |
| 500 | $0.09832 | $49.16000 |
| 1000 | $0.08720 | $87.20000 |
| 3000 | $0.07387 | $221.61000 |
| 5000 | $0.06694 | $334.70000 |
