

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 170 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Schottky Diodes |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 420 mV |
| Max Power Dissipation | 570 mW |
| Average Rectified Current | 2 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 30 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1.5 mA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 50 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Voltage | 30 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 1.5 mA |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
