
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 200 mA |
| Forward Voltage | 520 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 2.75 A |
| Reverse Current | 10 µA |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13286
Ext.Price$0.13286
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13286 | $0.13286 |
| 10 | $0.06643 | $0.66430 |
| 50 | $0.06034 | $3.01700 |
| 100 | $0.05481 | $5.48100 |
| 500 | $0.05113 | $25.56500 |
| 1000 | $0.04770 | $47.70000 |
| 3000 | $0.04449 | $133.47000 |
| 5000 | $0.03891 | $194.55000 |
