

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 20 pF |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Schottky Diodes |
| Output Current | 1.4 A |
| Forward Current | 200 mA |
| Forward Voltage | 600 mV |
| Average Rectified Current | 200 mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40 V |
| Max Reverse Leakage Current | 10 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 3 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 3 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 3 A |
| Reverse Current | 10 µA |
| Schedule B | 8541100070 |
Stock: 1131
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19766
Ext.Price$0.19766
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19766 | $0.19766 |
| 10 | $0.17695 | $1.76950 |
| 50 | $0.15840 | $7.92000 |
| 100 | $0.13892 | $13.89200 |
| 500 | $0.12183 | $60.91500 |
| 1000 | $0.11696 | $116.96000 |
| 3000 | $0.11229 | $336.87000 |
| 5000 | $0.10780 | $539.00000 |
