PMEG4005AESFYL
Mfr.Part #:
PMEG4005AESFYL
Datasheet:
Description:
Schottky Diodes DSN0603-2 SMD/SMT Single Forward Current:500 mA Forward Voltage:250 mV Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm):40 V Max Forward Surge Current (Ifsm):3.5 A
ParameterValue
Element ConfigurationSingle
PackagingReel
Forward Current500 mA
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Reverse Current3 µA
Forward Voltage250 mV
RoHSCompliant
Forward Surge Current (Ifsm)3.5 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)40 V