
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 500 mA |
| Forward Voltage | 640 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 8 A |
| Reverse Current | 8 µA |
Stock: 368
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11914
Ext.Price$0.11914
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11914 | $0.11914 |
| 10 | $0.10790 | $1.07900 |
| 50 | $0.09773 | $4.88650 |
| 100 | $0.08833 | $8.83300 |
| 500 | $0.07983 | $39.91500 |
| 1000 | $0.07691 | $76.91000 |
| 3000 | $0.07409 | $222.27000 |
| 5000 | $0.07076 | $353.80000 |
