

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 500 mA |
| Forward Voltage | 530 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Reverse Recovery Time | 2 ns |
| Average Rectified Current | 500 mA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Natural Thermal Resistance | 20 °C/W |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 3 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 3 A |
| Reverse Current | 2 µA |
| Schedule B | 8541100070 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
Stock: 8612
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22570
Ext.Price$0.22570
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22570 | $0.22570 |
| 10 | $0.13679 | $1.36790 |
| 50 | $0.10868 | $5.43400 |
| 100 | $0.08635 | $8.63500 |
| 500 | $0.06446 | $32.23000 |
| 1000 | $0.04753 | $47.53000 |
| 3000 | $0.04116 | $123.48000 |
| 5000 | $0.03565 | $178.25000 |
| 10000 | $0.03001 | $300.10000 |
