
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 435 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 10 A |
| Reverse Current | 325 µA |
Stock: 29858
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08720
Ext.Price$0.08720
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08720 | $0.08720 |
| 10 | $0.06198 | $0.61980 |
| 50 | $0.05841 | $2.92050 |
| 100 | $0.05505 | $5.50500 |
| 500 | $0.04693 | $23.46500 |
| 1000 | $0.04069 | $40.69000 |
| 3000 | $0.04035 | $121.05000 |
| 5000 | $0.04001 | $200.05000 |
| 10000 | $0.02753 | $275.30000 |
