
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 50 pF |
| Length | 1.8 mm |
| Width | 1.35 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.05 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 40 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Schottky |
| Current | 1 A |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 640 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 23 hours ago) |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Leakage Current | 100 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 10 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 10 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 10 A |
| Reverse Current | 100 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 23 hours ago) |
Stock: 1661
Distributors
pcbx
Unit Price$0.48326
Ext.Price$0.48326
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48326 | $0.48326 |
| 10 | $0.38630 | $3.86300 |
| 25 | $0.35389 | $8.84725 |
| 50 | $0.32420 | $16.21000 |
| 100 | $0.29701 | $29.70100 |
| 300 | $0.28529 | $85.58700 |
| 500 | $0.27403 | $137.01500 |
| 1000 | $0.26025 | $260.25000 |
