
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 77 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Non-Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Schottky Diodes |
| Output Current | 1.4 A |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 570 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 830 mW |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Leakage Current | 50 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 9 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 9 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 9 A |
| Reverse Current | 50 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
Stock: 24695
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20102
Ext.Price$0.20102
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20102 | $0.20102 |
| 10 | $0.17757 | $1.77570 |
| 50 | $0.15686 | $7.84300 |
| 100 | $0.13462 | $13.46200 |
| 500 | $0.11553 | $57.76500 |
| 1000 | $0.11063 | $110.63000 |
| 3000 | $0.10594 | $317.82000 |
| 5000 | $0.09947 | $497.35000 |
